facebook

Aktualności

6 rzeczy, które warto wiedzieć o basenach ogrodowych

 
Do wakacji zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz warto przygotować się na chillout we własnym basenie ogrodowym. Czyż to nie jest coś, o czym marzy każde dziecko lub zwyczajnie ktoś, kto uwielbia odpoczynek w wodzie? Jeżeli planujesz zakup basenu ogrodowego, przeczytaj, co warto o nim wiedzieć.1. Jaki basen ogrodowy wybrać?

Przed kupnem basenu ogrodowego warto zastanowić się, jaki rodzaj będzie najlepszy dla Twojego ogrodu. Rzadko kto decyduje się na przekopanie połowy ogródka pod budowę stałego basenu, niczym z amerykańskich filmów. Zdecydowanie prostszym i tańszym rozwiązaniem jest kupno zwykłego basenu ogrodowego. Do wyboru masz 3 najpopularniejsze rodzaje takich basenów:

 -   dmuchane – zazwyczaj przeznaczone dla dzieci, dobre do mniejszych ogrodów (cena: od ok. 50 do 140 zł),
  -  rozporowe – większe, wykonane z trwalszego materiału (cena: od ok. 200 do 800 zł),
  -  stelażowe – najbardziej wytrzymałe, ich podstawę stanowi solidna rama, przeznaczone do dużych ogrodów lub działek rekreacyjnych (cena: od ok. 300 do 1000 zł).

    2. Gdzie ustawić basen ogrodowy?

Mamy już basen i co dalej? Teraz powinniśmy ustawić go w najbardziej dogodnym miejscu. Warto wybrać teren dobrze nasłoneczniony, tak by wodę ogrzewały promienie słoneczne. Pamiętajmy także, aby umieścić basen w oddali od krzewów i drzew, których liście mogą zanieczyszczać wodę.
 
    3. Co pod basen ogrodowy?

Miejsce, w którym znajdzie się basen, powinno być odpowiednio przygotowane. Wyrównanie terenu to czynność, o której nie można zapomnieć, decydując się na kupno basenu ogrodowego. Po wypoziomowaniu terenu, przychodzi czas na jego utwardzenie.

Najpopularniejszym sposobem utwardzenia jest usypanie podłoża z piasku. Nieco droższym i zdecydowanie bardziej czasochłonnym pomysłem będzie wyłożenie kostki brukowej. Do jej niewątpliwych zalet możemy zaliczyć trwałość oraz to, że jest to rozwiązanie na lata, dzięki czemu nie musimy przygotowywać gruntu co rok.
 
    4. Jak dbać o basen ogrodowy?

Jeżeli chcesz, aby woda w twoim basenie była czysta, zainwestuj w specjalne pompy filtrujące, które wyłapują drobne zanieczyszczenia. Dobrym pomysłem jest również chlorowanie, czyli rozpuszczanie w wodzie tabletek z chloru w celu zachowania błękitnego koloru wody i usunięcia niebezpiecznych bakterii.

Oprócz tego nie możemy zapominać o czyszczeniu dna basenu. Do tej czynności może przydać się tzw. odkurzacz basenowy, za pomocą którego z łatwością pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń.
 
    5. Jak często wymieniać wodę?

Jeżeli regularnie stosujesz chlorowanie wody oraz oczyszczasz ją z pomocą pomp filtrujących, nie musisz wymieniać wody podczas letniego sezonu. Warto pamiętać, że podczas słonecznych dni woda odparowuje, więc przynajmniej raz w tygodniu należy dolewać świeżej.
 
    6. Czy trzeba osłaniać basen ogrodowy?

Przykrycia basenowe pomagają w utrzymaniu czystości wody. Każdy basen ogrodowy powinien być osłonięty głównie ze względów higienicznych. Przykrycie basenu pozwala na zminimalizowanie zanieczyszczenia wody spowodowanego przez liście lub  unoszący się w powietrzu brud. Dodatkowo, przykrycie sprawia, że woda nie wychładza się nocą.

Basen powinno się osłaniać również podczas burzy, aby nie dopuścić do przedostania się do środka deszczówki. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju glonów i grzybów na dnie basenu. Ponadto należy pamiętać, że osłonięcie basenu chroni go przed kontaktem ze zwierzętami i przenoszonymi przez nie bakteriami.

Własny basen ogrodowy to przepis na udane wakacje i cudowny relaks w upalne dni. Przed zakupem warto zastanowić się jaki basen wybrać, gdzie go umieścić i przede wszystkim jak o niego dbać, by jak najdłużej cieszyć się z uroków jego posiadania.

Pamiętajmy, że woda łatwo ulega zanieczyszczeniu, więc warto zainwestować w profesjonalne akcesoria typu pompy filtrujące, które ją oczyszczą. Nie zapominajmy również o regularnym chlorowaniu wody i przykryciach basenowych, dzięki którym utrzymamy wodę w czystości.
Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry