facebook

Aktualności

Piec do sauny domowej – jak wybrać saunę domową i piec?


Piec do sauny domowej – jak wybrać saunę domową i piec?

Sauna w domu podnosi komfort życia oraz wartość nieruchomości. Od jej posiadania dzieli Cię zaledwie kilka decyzji. Z tego poradnika dowiesz się, gdzie umieścić domową saunę, jakie są jej rodzaje oraz jak wybrać piec do sauny, który będzie trwały i niezawodny. Zapraszamy do lektury.

Czy w Twoim domu jest miejsce na domową saunę?
Sauna to pomieszczenie wypełnione gorącym powietrzem o niskiej lub wysokiej wilgotności. Już kilka lub kilkanaście minut saunowania dobroczynnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, poprawia krążenie krwi, łagodzi ból stawów oraz poprawia wygląd włosów i skóry.

Chociaż sauny kojarzone są z pobytem w luksusowym hotelu lub ośrodku SPA, to w wielu krajach – przykładowo w Szwecji, Estonii czy Finlandii – są powszechne. Głównie ze względu na surowe warunki pogodowe panujące w tych krajach. Regularne cykle nagrzewania i schładzania hartują organizm i wzmacniają odporność. Sauna to luksus, który warto mieć w zaciszu własnego domu.

Saunę możesz wybudować od zera na bazie indywidualnego projektu. Prościej będzie wybrać gotowy model wyposażony we wszystkie niezbędne przyłącza i piec (chociaż są też dostępne takie, do których dobierasz go samodzielnie). To rozwiązanie pozwala na dosyć łatwy samodzielny montaż całej konstrukcji.

Sauna w domu – centrum spotkań lub relaks w pojedynkę

We wspomnianych krajach saunowanie pełni jeszcze jedną ważną funkcję – towarzyską. Projektując domową saunę, zastanów się, czy będziesz chciał korzystać z niej w pojedynkę czy z innymi. Mała sauna domowa do montażu w przestronnej łazience może pomieścić nawet trzycztery osoby. Dla szerszego grona przeznaczone są sauny ogrodowe lub tarasowe w formie wolnostojących konstrukcji. Pamiętaj, że im większa sauna, tym mocniejszego i wydajniejszego pieca będzie wymagać.  Ogrzanie większego pomieszczenia będzie też więcej kosztować.

Wymagania techniczne do budowy sauny

Bardzo często domowa sauna powstaje w przystosowanym do tego pomieszczeniu – w dużej łazience lub pustym pokoju. Jakie wymagania techniczne powinna spełniać lokalizacja sauny w domu?

  • Przede wszystkim powinna być dobrze wentylowana. Dopływ świeżego powietrza w saunie jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa korzystania.
  • Saunę powinno dać się zainstalować z ok. pięciocentymetrowym odstępem od ścian budynku, a więc pomieszczenie, w którym ma powstać, musi być odpowiednio duże.
  • Lokalizacja sauny powinna mieć wymagane instalacje do podłączenia pieca. W zależności od jego rodzaju mogą być potrzebne np. oddzielny przewód dymowy, dostosowana odpowiednio do pieca i parownika instalacja elektryczna.
  • Domowa sauna może wymagać dostępu do kanalizacji w celu podłączenia odpływu skraplającej się pary.

Jeżeli wiesz, jak dużą chcesz mieć saunę oraz w którym pomieszczeniu możesz ją zamontować, to przejdźmy do wyboru tego, co najprzyjemniejsze – rodzaju saunowania. Zdecyduj, jakie seanse chcesz fundować sobie w domu, a ułatwi Ci to wybór pieca.

Jak wybrać saunę domową?

Niezbędną wiedzą przy zakupie sauny do domu jest znajomość jej odmian. Różnią się one parametrami: temperaturą i wilgotnością powietrza oraz materiałem, z którego są zbudowane. Najpopularniejszą sauną do domu jest sauna fińska (sucha), którą można za pomocą kamieni lub parownika zamienić w saunę mokrą. Obie mogą być zbudowane z wysokiej jakości drewna, podczas gdy trzecia najpopularniejsza – łaźnia rzymska – powinna być wewnątrz wyłożona płytkami ceramicznymi lub tworzywem sztucznym i wymaga specjalnego generatora pary. Porównaj parametry wybranych rodzajów sauny:

 

Temperatura

Wilgotność

Sauna sucha (fińska)

60–110°C

10–15%

Sauna mokra

50–65°C

20–40%

Sauna parowa (łaźnia rzymska)

45–55°C

40–100%

Sauna na podczerwień

Nie dotyczy

Nie dotyczy

Poniżej omówimy krótko te łaźnie, które są najczęściej montowane w domach, a więc suchą, mokrą i na podczerwień.

Sauna domowa fińska

Saunę suchą cechują wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza. Aby maksymalnie wykorzystać dobroczynne właściwości fińskiej odmiany saunowania, należy odkryć ciało, usiąść, a najlepiej się położyć. Wieloosobowe łaźnie fińskie do domu, ogrodu lub na taras są najczęściej wyposażone w kilka ławek do sauny, co umożliwia komfortowe korzystanie zarówno Tobie, jak i Twoim towarzyszom. Piętrowe umiejscowienie ław umożliwia zmianę odczuwalnej temperatury bez regulacji pieca. Ciepłe powietrze jest lżejsze, przez co ucieka do góry. Im wyżej będziesz leżał, tym wyższej temperatury doświadczysz.

Chcesz poznać ofertę saun i pieców do saun? Przejdź do oferty >>

Sauny fińskie są uznawane za mniej komfortowe od mokrych, ponieważ rozgrzanym suchym powietrzem trudniej się oddycha. Wprawieni saunowicze jednak szczególnie cenią sobie tę odmianę. Sauna fińska jest najczęściej wybieranym typem sauny do domu. Jej dodatkowym atutem jest możliwość zamiany na saunę mokrą lub ziołowo-parową.


Sauna mokra w domu

Łaźnia rzymska (parowa) bywa często mylona z sauną mokrą. Tymczasem zasadniczo różnią się między sobą. W saunie mokrej panuje niższa temperatura i wilgotność, które osiągane są za pomocą pieca i pary powstałej w wyniku polewania zimną wodą rozgrzanych kamieni lub działania parownika. Sauny mokre są w całości wykonywane z drewna. W łaźni parowej natomiast wilgotność powietrza sięga nawet 100% i osiągana jest za pomocą generatora pary. Ten typ sauny zbudowany jest z płytek ceramicznych lub tworzywa sztucznego.

Nie możesz pozwolić sobie na saunę w domu? Poznaj wanny z hydromasażem>>

Sauna domowa może łączyć style saunowania mokry i suchy. Powietrze ogrzewane jest za pomocą pieca, a wilgotność w razie potrzeby można zwiększyć, polewając wodą kamienie lub uruchamiając parownik.


Sauna na podczerwień

Osobno należy potraktować saunę domową infrared, ponieważ ciało ogrzewane jest w niej promiennikami podczerwieni, a temperatura i wilgotność powietrza pozostają niezmienione. Sauna na podczerwień ma najmniejsze wymagania techniczne zabudowy, dlatego można ją zainstalować nawet w mieszkaniu w bloku. Nie wymaga pieca, ponieważ działa na prąd. Zużycie energii elektrycznej przez saunę domową na podczerwień jest porównywalne do czajnika czy odkurzacza, co czyni ją najbardziej ekonomiczną opcją.

Jak wybrać piec do sauny?

Tradycja korzystania z saun sięga odległych czasów. Już starożytni kultywowali wspólne spędzanie czasu w gorących łaźniach. Z tego powodu wielu miłośników kultury saunowania odrzuca technologię podczerwieni i wybiera saunę, której sercem jest piec. Ten trzeba wybrać rozważnie. Piec do sauny na drewno czy elektryczny? Jeśli elektryczny, to jedno- czy dwufunkcyjny? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Piec na drewno do sauny

Jeśli cenisz sobie tradycję, może Cię zainteresować sauna opalana drewnem. Piecyk na drewno umiejscawia się wewnątrz kabiny lub w sąsiednim pomieszczeniu. Pierwsza opcja dostarcza dodatkowych doznań. Piec tego rodzaju może być częściowo przeszklony, co umożliwia obserwację tańczących płomieni. Możesz do niego dokupić specjalny pojemnik na wodę, która nagrzana będzie parować, zmieniając saunę suchą w mokrą.

Piec do sauny opalany drewnem powinien być podłączony do oddzielnego przewodu dymowego. Montowany wewnątrz kabiny wymaga przestrzeni – bezpiecznej odległości od ściany i ław – co sprawia, że sauna opalana drewnem może zajmować więcej miejsca niż ta ogrzewana piecem elektrycznym. Przyjmuje się, że odległość powinna wynosić co najmniej 50 cm.


Piec do sauny elektryczny

Najchętniej wybieranym i najłatwiejszym w obsłudze piecem do sauny jest piec elektryczny. Za pomocą grzałek rozgrzewa on specjalistyczne kamienie, które oddają ciepło do kabiny. Kamienie w razie potrzeby można polewać wodą, podnosząc w ten sposób wilgotność powietrza. Piece tego rodzaju można doposażyć w parownik, aby osiągnąć parametry sauny mokrej i parowo-ziołowej. Zarówno piec, jak i parownik sterowane są elektronicznie. Jak wybrać piec elektryczny do sauny? Oto nasze wskazówki:

  • Najczęściej występujące moce pieców to 5 kW, 6 kW oraz 9 kW. Moc dobiera się do wielkości kabiny. Przyjmuje się, że do ogrzania 1 m3 potrzebna jest 1 kW. Wybierając moc większą niż podana kubatura, zmniejszysz zużycie energii oraz obniżysz eksploatację urządzenia. Piec posłuży dłużej.
  • Piec jednofunkcyjny i generator pary powinny być podłączone do osobnego obwodu elektrycznego. Prostszy w instalacji okazać się piec dwufunkcyjny (kombi) z wbudowanym parownikiem.

Oferowane przez producentów saun modele do samodzielnego montażu najczęściej wyposażone są w całą niezbędną instalację, w tym odpowiednio dobrany piec elektryczny.

Źródła:

  1. https://www.obi.pl/porady/lazienka-i-kuchnia/montaz-sauny-z-gotowych-elementow-w-6-krokach/
  2. https://homemadesauna.com/blog/jak-zbudowac-saune/jak-wybrac-piec-do-sauny-i-jego-moc
  3. https://www.extradom.pl/porady/artykul-sauna-w-domu-ile-kosztuje-i-czy-warto-miec-w-domu-saune
  4. https://lazienkarium.pl/blog/inspiracje/lazienka/sauna-domowa-czy-warto-rodzaje-saun-ich-zalety-oraz-koszt#sauna_zalety_i_wlasciwosci
  5. https://cityislife.pl/zycie-w-miescie/czy-mozna-zrobic-saune-w-mieszkaniu-w-bloku/
  6. https://www.expondo.pl/inspiracje/jaki-piec-do-sauny-wybrac/
  7. https://homemadesauna.com/blog/jak-zbudowac-saune/wentylacja-w-saunie
  8. https://homemadesauna.com/blog/jak-zbudowac-saune/7-najczestszych-bledow-przy-budowie-sauny-ogrodowej
  9. https://kb.pl/porady/piec-do-sauny-rodzaje-ceny-wymagana-moc-opinie-polecani-producenci/
  10. https://www.sauneo.pl/blog/sauna-parowa-w-domu/
  11. https://sanatoria.medme.pl/zabieg/sauna-parowa-zalety-wlasciwosci-i-dzialanie-sauny-parowej
  12. https://www.supersauna.pl/sauna-infrared/informacje-o-sauna-infrared.html

Zdjęcia: Adobe Stock

Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry