facebook

Aktualności

Jak ogrzewać i czyścić wodę w basenie ogrodowym?


Kobieta unosi się na czystej wodzie w basenie

Latem, gdy temperatury sięgają zenitu, każdy z nas marzy o tym, by zanurzyć się w chłodnej, orzeźwiającej wodzie. Dla jednych wiąże się to z wyjazdem nad jezioro lub na basen, dla innych, właścicieli domków jednorodzinnych lub ogródków działkowych, lato to sezon na przydomowy basen ogrodowy. W korzystaniu z każdego basenu istotne są jednak nie tylko jego rozmiary, ale również czystość wody oraz jej temperatura. Wbrew pozorom utrzymanie jej w dobrym stanie przez dłuższy czas wcale nie jest takie proste. W przypadku małych basenów dla dzieci najprostszym rozwiązaniem jest wymiana wody na nową. Jednak co zrobić, gdy posiadamy duży basen, którego napełnienie wymaga sporo czasu? Jak ogrzać wodę w basenie? Co zrobić, gdy pojawi się zielona lub mleczna woda w basenie? Jakie rozwiązania będą skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla użytkowników?


Woda w basenie odpowiednia do kąpieli

Rozpoczynając sezon basenowy, pierwsze, o czym powinniśmy pamiętać to kontrola stanu basenu, jego umycie i sprawdzenie działania filtrów oraz pomp filtrujących, jeżeli są one w danym przypadku stosowane.
Jakie parametry powinna mieć woda w basenie, by można było bez obaw cieszyć się kąpielą każdego dnia? Zielona lub mętna woda w basenie może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, dlatego regularnie należy sprawdzać jej parametry. O czym należy pamiętać? To między innymi:
•    Utrzymanie odpowiedniego pHwody w basenie – idealny odczyn wody powinien mieścić się w przedziale pH 7,0–7,6. Do monitorowania tego parametru można stosować papierki lakmusowe lub specjalne testery. Jak poprawić pH w przypadku przekroczenia dopuszczalnych parametrów? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z korektorów pH, które w zależności od rodzaju zwiększają lub zmniejszają pH wody.
•    Zabezpieczenie przed glonami – gdy pojawi się zielona woda w basenie, możemy podejrzewać, że doszło w niej do nadmiernego rozmnożenia się glonów. By ograniczyć ich występowanie, stosuje się specjalne preparaty, których jednorazowa dawka zależy od rozmiarów posiadanego basenu. Dodatkowo warto pamiętać o regularnym przykrywaniu basenu, co również ogranicza rozwój glonów, a także bakterii i innych drobnoustrojów.
•    Dezynfekcja – by mieć pewność, że kąpiel będzie bezpieczna dla zdrowia, należy regularnie dezynfekować wodę w basenie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest chlor w formie granulatu lub długo działających tabletek. Najlepiej stosować je przy włączonych pompach filtrujących i pamiętać, by nie kąpać się bezpośrednio po ich zastosowaniu.


Jak oczyścić wodę w basenie – domowe sposoby

Jak często filtrować wodę w basenie ogrodowym? Wszystko zależy od jego rozmiarów oraz tego czy basen jest przykrywany czy stale otwarty. Filtrację najlepiej wykonywać wtedy, gdy pojawia się mętna woda w basenie lub widoczne są liczne zanieczyszczenia mechaniczne. A jak oczyścić wodę w basenie? Oczywiście, najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie koagulatora, który zbierze drobne zanieczyszczenia (nawet te niewidoczne dla oka) w większe skupiska, które potem przy pomocy siatki lub odkurzacza basenowego możemy wygodnie zebrać z dna. Jednak co w sytuacji, kiedy nie chcemy stosować chemii? Z pomocą mogą nam przyjść domowe sposoby!
Pierwszy z nich wymaga zastosowana zwykłej soli kuchennej oraz specjalnego urządzenia, które pozwala na elektrolizę chlorku sodu. Choć nie należy ono do najtańszych, pozwoli cieszyć się krystaliczną, czystą wodą bez zastosowania chemikaliów, a dodatkowo sprawi, że korzystnie wpłynie ona na kondycję skóry.
Soda oczyszczona to drugi z popularnych domowych sposobów na oczyszczenie wody, pod warunkiem, że nie jest ona mocno zabrudzona. Wymaga ona zastosowania kilku kilogramów sody oczyszczonej (w zależności od wielkości basenu), a jej główną wadą jest fakt, że pozostawia osad, który należy usunąć odkurzaczem basenowym.
By uniknąć rozmnażania się glonów, konieczne jest regularne chlorowanie basenu. Jednak co zrobić, gdy pojawia się zielona woda w basenie po dodaniu chloru? W tej sytuacji konieczne jest dodatkowe czyszczenie mechaniczne. Przed jego rozpoczęciem należy dokładnie wyczyścić filtr do wody i rozpocząć wielogodzinną filtrację, dodatkowo stosując specjalne sito, wyłapujące nawet niewielkie zanieczyszczenia.
Często jednak problemem nie jest zielona, lecz biała woda w basenie. Co jest jej przyczyną? Prawdopodobnie nieprawidłowe pH, które sprzyja wytrącaniu się z wody niektórych substancji. W tym przypadku w pierwszej kolejności należy dokonać jego korekty, a następnie rozpocząć kilkugodzinną filtrację wody.

Poznaj więcej sposobów na białą wodę w basenie >>>

Jeżeli woda w Twoim basenie robi się żółta lub nabiera brązowego odcienia, prawdopodobnie zawiera zbyt dużo żelaza. Prostym rozwiązaniem jest witamina C, która wiąże żelazo i sprawia, że w ciągu kilku minut mętna woda w basenie staje się krystalicznie czysta.
Pamiętajmy, że bezpieczne i komfortowe korzystanie z basenu ogrodowego w dużej mierze zależy od tego, jak zadbamy o jakość znajdującej się w nim wody, a wielokrotna jej wymiana w ciągu sezonu nie tylko ograniczy możliwość ochłody, ale również wygeneruje znaczne straty nie tylko dla nas, ale również dla środowiska naturalnego.

Chcesz jeszcze lepiej zadbać o swój basen? Przejdź do poradnika nt. pielęgnacji basenu >>>

 

Temperatura wody w basenie


Odkryty basen ogrodowy w pochmurny dzień 


W pełni sezonu zazwyczaj temperatura wody nie jest problemem, zwłaszcza w upalne dni, kiedy wręcz marzymy o zanurzeniu się w chłodnej wodzie. Jednak co w sytuacji, gdy nastają chłodniejsze dni, a my nadal chcemy korzystać z basenu ogrodowego? Jak podgrzać wodę w basenie? Do wyboru mamy wiele różnych sposobów, które należy dostosować nie tylko do rodzaju basenu, ale również osobistych preferencji.
Najprostszym i najbardziej ekonomicznym sposobem jest, oczywiście, przykrywanie basenu za pomocą foli lub specjalnej pokrywy. Pozwala ona utrzymać temperaturę wody basenowej zapobiegając jej wychładzaniu się. Dodatkowo chroni ona także wnętrze basenu przed różnego rodzaju zabrudzeniami. Jeżeli jednak zależy nam nie tylko na zredukowaniu strat ciepła, ale również podgrzaniu wody (co może być przydatne zwłaszcza na początku i w końcówce sezonu), możemy wybrać pokrywę solarną. Charakteryzuje się ona specjalnym materiałem, który pochłania energię ciepłą i oddaje ją do wody, opierając się na zjawisku efektu cieplarnianego.
Wśród innych sposobów, sprawdzających się zwłaszcza w przypadku większych basenów, ze względu na fakt, iż wymagają zastosowania bardziej profesjonalnego osprzętu, są:
•    kolektory słoneczne,
•    wymienniki ciepła,
•    pompy ciepła,
•    elektryczne podgrzewacze wody basenowej wraz z termostatem.
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się nie tylko z ich charakterystyką, ale również kosztami, jakie za sobą niosą.

Przejrzysta, higienicznie czysta i odpowiednio ciepła woda… Czego chcieć więcej w przydomowym basenie? Czas uprzyjemnią akcesoria do zabawy w basenie.
 

Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry