facebook

Aktualności

Pierwsze polskie zawody freedivingowe w najgłębszym basenie świata, 5-7 sierpnia 2021


Pierwsze polskie zawody freedivingowe w najgłębszym basenie świata
Nurkowanie jest Twoją pasją? Starasz się podnosić swoje umiejętności i zdobywać kolejne stopnie zaawansowania? Specjalizujesz się w freedivingu? Mamy coś dla Ciebie! Pierwsze polskie zawody freedivingowe to doskonała okazja, by stanąć w szranki z innymi miłośnikami tego wyjątkowego sportu! Deepspot Challenge odbędzie się już w sierpniu 2021!



Deepspot - z miłości do nurkowania!

Jeśli nurkujesz w Polsce, to najprawdopodobniej znasz to miejsce lub przynajmniej o nim słyszałeś! Deepspot to najgłębszy basen dla nurków w Europie! Obiekt znajduje się w Mszczonowie, pod Warszawą i oferuje nurkom optymalne warunki do trenowania: ciepłą (32 - 34 st.C) i idealnie przejrzystą wodę, 45 metrów głębokości oraz wrak, 5 poziomów jaskiń, liny, windę, a także tunel dla widzów i podwodnepokoje! To idealne miejsce zarówno dla osób początkujących, jak i doświadczonych nurków, osób kochających Scubadiving i Freediving.

Jesteśmy pewni, że Deepspot to również rewelacyjna baza dla organizacji zawodów, a sierpniowy Deepspot Challenge z pewnością to potwierdzi. Sprawdź, czy to wyzwanie właśnie dla Ciebie!

Kto może wziąć udział w zawodach Deepspot Challenge?
W zawodach mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które uiszczą wpłatę wpisowego, zaakceptują regulamin zawodów oraz przedstawią odpowiedni dokument, potwierdzający ich umiejętności i kwalifikacje. Zawodnicy będą startować w jednej z dwóch grup: profi (nurkowanie na głębokość 44 metrów) lub non-profi (nurkowanie na głębokość 20 metrów).

Dokumenty umożliwiające zakwalifikowanie zawodnika do wybranej grupy startowej (należy przedstawić minimum jeden z nich):

•    certyfikat freedivingowy SSI Level 3 - grupy profi / SSI Level 1 - grupa non-profi (lub równoważne certyfikaty z innej organizacji);
•    dowód udziału w zawodach głębokościowych AIDA lub CMAS zakończony udanym nurkowaniem: na głębokość co najmniej 45 metrów - grupa profi, na głębokość co najmniej 20 metrów - grupa non-profi;
•    potwierdzenie wykonania bezpiecznego nurkowania na 45 metrów (grupa profi) lub 20 metrów (grupa non-profi) w Deepspot, w obecności instruktora Deepspot, w okresie poprzedzającym zawody.
Ponadto w dniu zawodów, każdy uczestnik musi przedstawić zaświadczenie medyczne o braku przeciwwskazań do uprawiania nurkowania na zatrzymanym oddechu (zaświadczenie musi być wydane w ciągu 12 miesięcy poprzedzających zawody - nie może być starsze!).

Deepspot Challenge - na czym to będzie polegało?

Zadaniem zawodników Deepspot Challenge będzie wykonanie próby polegającej na:

•    zanurkowaniu na zadaną głębokość (grupa profi - na 44 metry głębokości, grupa  non-profi na 20 metrów głębokości),
•    zabraniu plakietki potwierdzającej osiągnięcie zadanej głębokości,
•    wynurzenie się na głębokość około 2 metrów i pozostanie w strefie Static Zone - zawodnik musi dotrzeć do niej w czasie maksymalnie 3 minut (grupa profi) lub 2 minut (grupa non-profi),
•    kontynuowanie nurkowania w formie podwodnej statyki, starając się osiągnąć jak najdłuższy czas zanurzenia. 
Uczestnicy zawodów mogą zanurzać się i wynurzać w dowolny sposób, a czas próby będzie mierzony od Official Top do momentu wynurzenia jakiejkolwiek części ciała.

Klasyfikacja i dyskwalifikacja - najważniejsze zasady
O kolejności zawodników w końcowej klasyfikacji oraz wejściu łącznie 24 zawodników do finału (po 6 kobiet i 6 mężczyzn w obydwu grupach) będzie decydowała suma punktów zdobyta za wykonanie określonych elementów próby.

Punkty i  punkty karne - liczy się każda sekunda i każdy metr!
Za co będą przyznawane punkty? Każdy zawodnik otrzyma 1 punkt za każdy metr głębokości. Potwierdzeniem osiągnięcia głębokości odpowiedniej dla danej grupy startowej (44 metry dla grupy profi lub 20 metrów dla grupy non-profi) jest dostarczenie plakietki, bądź wskazanie głębokości przez Oficjalny Komputer Zawodów (w przypadku niedostarczenia plakietki). Ponadto każdy zawodnik otrzyma 0,2 punktu za każdą sekundę pozostawania w bezdechu, czyli np. nurkowanie na zatrzymanym oddechu trwające 3 minuty doda do puli punktów zawodnika 36 punktów, 4 minuty - 48 punktów, a 5 minut - 60 punktów.

Suma punktów uzyskanych za osiągniętą głębokość i czas nurkowania - może zostać pomniejszona o 2 punkty karne za niedostarczenie plakietki oraz odpowiednio 2 lub 4 punkty karne za każdy metr różnicy pomiędzy głębokością zadaną, a głębokością osiągniętą (2 punkty karne - grupa non-profi, 4 punkty karne - grupa profi). Wystartowanie po Official Top grozi utratą aż 5 punktów karnych za każde rozpoczęte 5 sekund opóźnienia.

Dyskwalifikacja - z jakiego powodu można zostać wykluczonym z zawodów?
Zdyskwalifikowany zostanie każdy zawodnik, który:

•    przekroczy 30 sekund opóźnienia po Official Top
•    nie dotrze do Static Zone w regulaminowym czasie (do 3 minut dla grupy profi i do 2 minut dla grupy non-profi)
•    straci przytomność (blackout) - w trakcie nurkowania lub po wynurzeniu
•    będzie miał objawy lung squeeze (krwioplucie, trudności z oddychaniem, obniżona saturacja itp.).
Jaki sprzęt można mieć podczas zawodów? Co jest zabronione?
Obowiązkiem każdego zawodnika jest założenie na rękę Oficjalnego Komputera Zawodów oraz używanie smyczy. Zabronione jest używanie pianki oraz stosowanie dodatkowego obciążenia lub sprzętu dodającego pływalności (ten jest dopuszczalny wyłącznie przed nurkowaniem). Uczestnicy mogą posiadać i używać podczas próby: płetwy podwójne lub monopłetwy, maskę lub okulary, zacisk na nos oraz własny zegarek ze stoperem.

Weź udział w pierwszych zawodach freedivingowych!
Pierwsze polskie zawody freedivingowe przygotowane przez Deepspot to nie lada gratka dla miłośników nurkowania na zatrzymanym oddechu. Doskonale przygotowane, z szczegółowo opracowanym regulaminem i jasnymi kryteriami, odbywające się w nowoczesnym obiekcie i przebiegające pod nadzorem profesjonalnej komisji sędziowskiej - w jej skład wejdzie minimum trzech sędziów posiadających kwalifikacje sędziego AIDA International 2!

Widzimy się na Deepspot Challenge?

Artykuł prasowy przygotowany przy współpracy zDeepspot ul. Warszawska 50, 96-320 Warszawa
https://deepspot-challenge.com/
Fot. deepspot.com


 
Logo Morena

Partnerzy
serwisu

idź do góry